Plastový otisk
Jakousi podivnou shodou okolností jsem se v jednom dni setkal se článkem a videem na stejné téma, a to aniž bych je hledal. A co je tím tématem? Plasty.
Konkrétně plastové lahve. Nosíme si je na tréninky, do školy, do práce, jsou prostě na každém kroku. Když jsem si ale přečetl ten článek a viděl video, napadlo mě – nestálo by za to zkusit to nějak jinak..? Vyměnit PETky za něco jiného? Nebudu to dlouho opisovat, prostě se podívejte sami…
Video: krátká přednáška o vlivu plastových lahví (a plastového odpadu) na oceány. Velmi poutavé a velmi děsivé.
Článek o PET lahvích, parkouru a Leave no Trace.
Plastové (PET) lahve jsou zjevně obrovský problém – protože se ty potvory normálně nerozkládají a zároveň jich používáme ohromné množství. Hledal jsem tedy alternativní možnosti, co s tím obyčejný člověk může udělat.
Snad první z nich je opakované použití PET lahví. To se ale nedoporučuje, protože nevratné PET lahve na to nejsou dělané. Jejich kvalita se opakovaným použitím a opakovaným vyplachováním zhoršuje a zároveň se z nich mohou uvolňovat ne právě vhodné látky.
Dalším řešením je obvyklou PETku nahradit – například PET lahvemi určenými pro opakované použití, jako jsou lahve pro cyklisty a podobně. Tyto jsou určeny k častějšímu používání a měly by tedy být bezpečnější než PETky. Bohužel, narozdíl od Francie či Nizozemska, jsem se tady v Česku nesetkal se skleněnými uzavíratelnými lahvemi. Ty jsou sice mnohem těžší než plastové, na druhou stranu jsou opakovaně použitelné a když doslouží, je možné je buď vrátit, nebo alespoň hodit do kontejneru na sklo.
Překvapivé je, že recyklace plastových lahví je šetrnější k přírodě než recyklace lahví skleněných (mluvíme o celém procesu recyklace, kterým prochází lahve vyhozené do speciálních kontejnerů). Ti, kteří používají plastové lahve, tak mohou argumentovat a budou mít pravdu, dokud nevyjde na světlo jeden drobný problém. Průměrná recyklace plastů se pohybuje kolem 15 %, zatímco recyklace skla je na více než 50 % (v mnoha západních zemích často dokonce více jak 75 %), příčemž skleněné lahve je obvykle možné použít opakovaně pouze s drobnými úpravami. Většina plastových lahví tak putuje na skládky, odkud se už nikdy nedostanou, nebo, jak uvádí výše zmíněné video, dostanou se tam, kde budou pouze ke škodě.
Rozhodně nechci někoho ovlivňovat k tomu, aby přestal používat plasty a tak dále. Je známo, že plasty je možné recyklovat téměř stejně snadno, jako jakýkoliv jiný člověkem vyrobený materiál. Ne, jde mi o to, aby si každý uvědomil, co dělá – plastová lahev nebo skleněná, ani jedna se v přírodě v podstatě nerozloží. Zvyk ale praví, že skleněné lahve patří do kontejneru na sklo. Pokud tedy používáte plastové lahve, vyhazujte je taktéž do speciálních kontejnerů na plasty. A pokud je nepoužíváte – bod pro vás ;-).